۲۱۲ میلیون تماشاگر | روسیه بزرگ‌ترین بازار سینمای اروپا شد


۲۱۲ میلیون تماشاگر | روسیه بزرگ‌ترین بازار سینمای اروپا شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
سینمای روسیه با پشت سر گذاشتن فرانسه برای نخستین بار به بزرگ‌ترین بازار سینمای اروپا در سال ۲۰۱۷ تبدیل شد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، سال گذشته ميلادي بيش از ۲۱۲ ميليون قطعه بليت سينما در روسيه به فروش رسيد كه ۱۰ درصد بيش از سال ۲۰۱۶ بود. سهم فيلم‌هاي روسي از گيشه سينماي اين كشور به حدود ۲۶ درصد رسيد و بر اساس برنامه‌ريزي بنياد سينماي روسيه، قرار است در چند سال آينده اين سهم تا سقف ۳۰ درصد افزايش يابد.

مجموع درآمد گيشه سينماي روسيه در سال ۲۰۱۷ بيش از ۵۳ ميليون روبل برابر با ۸۴۱ ميليون دلار بود و درام ورزشي «عمودي رفتن» با موضوع پيروزي تيم ملي بسكتبال روسيه بر آمريكا در فينال بازي‌هاي المپيك ۱۹۷۲ مونيخ با ۴۸ ميليون دلار پرفروش‌ترين فيلم لقب گرفت. در رده دوم اين جدول هم فيلم هاليوودي «دزدان دريايي كاراييب: مردان مرده قصه نمي‌گويند» با ۳۷ ميليون دلار فروش ايستاد.

سينماي فرانسه با كشاندن ۲۰۹ ميليون تماشاگر به سالن‌هاي تاريك حدود يك ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار درآمد داشت و اين رقم در بريتانيا به ۱٫۹ ميليارد دلار رسيد. دليل اصلي تفاوت معنادار درآمد سينماها در روسيه با ديگر كشورهاي اروپايي قيمت پايين بليت است. هر بليت سينما در روسيه ۲۵۱ روبل (حدود چهار دلار) ارزش دارد. در حالي كه بهاي بليت در بازار اتحاديه اروپا بيش از هفت دلار است.

سينما رفتن يكي از سه فعاليت مهم و اصلي براي پر كردن اوقات فراغت شهروندان روسي است. سال گذشته ۳۶ درصد از ساكنان شهرهاي بزرگ در اين كشور دست‌كم يك بار در هر شش ماه به سينما رفتند. حضور در مراكز خريد و بازديد از مجموعه‌هاي سرگرم‌كننده از ديگر فعاليت‌هاي شهروندان روسيه است كه به سينماي خانگي هم بسيار علاقه دارند.

روسيه امسال ميزبان بيست و يكمين دوره جام جهاني فوتبال بود كه با قهرماني فرانسه به پايان رسيد. تيم ملي فوتبال روسيه هم كه در نگاه اول بسيار نااميد به نظر مي‌رسيد، در مرحله دوم اسپانياي پراميد را حذف كرد و با باختن در ضربه‌هاي پنالتي مقابل كروواسي (نايب‌قهرمان جام) به ماجراجويي خود پايان داد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!