۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما


۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما | بر باد رفته ۷۹ ساله پیشتاز است

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
همزمان با ورود تازه‌ترین فیلم از مجموعه انتقام‌جویان یعنی جنگ ابدی به باشگاه میلیاردی‌ها، فهرست ۲۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما با در نظر گرفتن نرخ تورم اعلام شد

  بر این اساس «بر باد رفته» همچنان صدرنشین است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از تلگراف، پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينما بر اساس آمار و ارقام يكي از معتبرترين سايت‌هاي فروش بليت در آمريكا يعني باكس‌آفيس موجو برآورد شده است. اگر نرخ تورم را از سال ۱۹۳۹ تا ۲۰۱۸ در نظر بگيريم، «بر باد رفته» ويكتور فلمينگ با يك ميليارد و ۸۵۰ ميليون دلار در گيشه آمريكا پيشتاز است؛ هر چند رقم فروش جهاني آن ۴۰۰ ميليون دلار باشد. گرچه امروز اين رقم چندان چشمگير نيست اما ۷۹ سال پيش مي‌شد با دو هزار دلار در آمريكا خانه خريد!

«جنگ‌هاي ستاره‌اي ۱۹۷۷» جورج لوكاس با يك ميليارد و ۶۳۱ ميليون دلار (۷۷۵ ميليون دلار گيشه جهاني بدون احتساب نرخ تورم)، «آواي موسيقي» يا «اشك‌ها و لبخندها ۱۹۶۵» رابرت وايز با يك ميليارد و ۳۰۴ ميليون دلار (۲۸۶ ميليون دلار گيشه جهاني بدون احتساب نرخ تورم) و «اي‌تي: موجود فرازميني ۱۹۸۲» استيون اسپيلبرگ با يك ميليارد و ۲۹۹ ميليون دلار (۷۹۳ ميليون دلار گيشه جهاني بدون احتساب نرخ تورم) فيلم‌هاي دوم تا چهارم اين جدول هستند.

«تايتانيك ۱۹۹۷» جيمز كامرون با يك ميليارد و ۲۴۱ ميليون دلار، «۱۰ فرمان ۱۹۵۶» سسيل ب. دميل با يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار، «آرواره‌ها ۱۹۷۵» استيون اسپيلبرگ با يك ميليارد و ۱۷۳ ميليون دلار، «دكتر ژيواگو ۱۹۶۵» ديويد لين با يك ميليارد و ۱۳۷ ميليون دلار، «جن‌گير ۱۹۷۳» ويليام فريدكين با يك ميليارد و ۱۳ ميليون دلار و «سفيدبرفي و هفت كوتوله ۱۹۳۷» والت ديزني با ۹۹۸ ميليون دلار به ترتيب در رتبه‌هاي پنج تا ۱۰ ايستاده‌اند.

«جنگ‌هاي ستاره‌اي: نيرو برمي‌خيزد» با ۹۹۰ ميليون دلار، «۱۰۱ سگ خالدار» با ۹۱۵ ميليون دلار، «امپراتوري ضربه مي‌زند» با ۸۹۹ ميليون دلار، «بن هور» با ۸۹۷ ميليون دلار، «آواتار» با ۸۹۱ ميليون دلار، «بازگشت جداي» با ۸۶۱ ميليون دلار، «پارك ژوراسيك» با ۸۳۹ ميليون دلار، «جنگ‌هاي ستاره‌اي: اپيزود يك – تهديد شبح» با ۸۲۷ ميليون دلار، «شيرشاه» با ۸۱۶ ميليون دلار و «نيش» با ۸۱۶ ميليون دلار هم فيلم‌هاي ۱۱ تا ۲۰ اين فهرست هستند.

نكته جالب اينكه با وجود فروش‌هاي ميلياردي بسياري از فيلم‌هاي ابرقهرماني در سال‌هاي اخير، خبري از اين آثار در ميان پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينما در آمريكا (با در نظر گرفتن نرخ تورم) نيست.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!