گوی بلورین کارلووی واری ۲۰۱۸ به رومانی رسید


گوی بلورین کارلووی واری ۲۰۱۸ به رومانی رسید

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
پنجاه و سومین جشنواره فیلم کارلووی واری شامگاه شنبه در این شهر جمهوری چک پایان یافت و گوی بلورین بهترین فیلم به نماینده کشور رومانی اهدا شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسکرین، هیات داوران بخش مسابقه رسمی کارلووی واری ۲۰۱۸ جایزه بزرگ گوی بلورین بهترین فیلم و ۲۵ هزار دلار وجه نقد را به «مهم نیست چون وحشی‌ها به دل تاریخ سقوط کنیم» ساخته رادو یود از رومانی اهدا کرد. مارک کازینز، زرینکا شویتشیچ، مارتا دونزلی، زنیک هولی و نانوک لیوپولد داوران بخش جایزه بزرگ پنجاه و سومین جشنواره کارلووی واری بودند.

امسال بیش از ۱۳ هزار نفر از معتبرترین جشنواره سینمایی شرق اروپا استقبال کردند که اندکی کمتر از سال گذشته بود. حدود ۱۱ هزار نفر تماشاگر رسمی و ثبت‌شده، ۴۰۰ سینماگر، ۱۱۹۰ چهره حرفه‌ای فعال در عرصه سینما و ۶۳۰ روزنامه‌نگار در مدت ۱۰ روز برگزاری جشنواره در شهر زیبای کارلووی‌واری در غرب جمهوری چک حضور داشتند که علاوه بر میزبانی از یک رویداد مهم سینمایی، به بهارهای دل‌انگیزش هم شهره است.

جایزه ویژه هیات داوران و ۱۵ هزار دلار پول نقد به «رویای فلوریانوپلیس» به کارگردانی آنا کاتس از آرژانتین رسید و آولمو اومروس برای «حشره‌های زمستانی» از جمهوری چک جایزه بهترین کارگردان را به دست آورد. مرسدس موران برای «رویای فلوریانوپلیس» و موشه فولکنفیلک برای «رستگاری» به ترتیب بهترین بازیگران زن و مرد شدند و داوران از دو فیلم «مرد پرنده» از روسیه و «تاریخ عشق» از اسلوونی تقدیر کردند.

در بخش رقابتی شرق غرب که «امیر» نیما اقلیما به نمایندگی از ایران حضور داشت، جایزه بزرگ ۱۵ هزار دلاری به «کوه سلیمان» الیزاوتا استیشوا از قرقیزستان رسید و «دره شکوفه» لاسلو تسویا از مجارستان جایزه ویژه ۱۰ هزار دلاری را از آن خود کرد. «شاهدان پوتین» ویتالی مانسکی از لتونی بهترین مستند شد و جایزه بزرگ پنج هزار دلاری را برد و هیات داوران این بخش جایزه ویژه خود را به مستند «والدن» از سوئیس داد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!