گشایش نمایشگاه میراث مکتوب سینمای ملی


گشایش نمایشگاه میراث مکتوب سینمای ملی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – همشهری آنلاین:
نمایشگاه میراث مکتوب سینمای ملی چهارشنبه ۲۱ شهریور در موزه میراث مکتوب و مستند ایران واقع در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.

این نمایشگاه که نمايانگر اسناد، نشریات، عکس‌­ها، پوسترها و تجهیزات سینمایی به بهانه یکصدوهجده‌سالگی سینما در ایران است را رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشرف بروجردی در حاشیه گشایش این نمایشگاه گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای ارتباط بیشتر با مردم و مخاطبان، اسناد را بستری مناسب می‌­بیند و بدین منظور، به مناسبت­‌های مختلف، نمایشگاه­‌ها و برنامه‌­هایی را برنامه‌­ریزی می‌­کند. امروز هم به مناسبت روز سینما، نمایشگاه میراث مکتوب سینمای ملی را برای علاقمندان و دوستدارانِ دانستنِ سابقه و دیرینه سینما تنظیم کردیم.

وی افزود: بسیاری از افراد فکر می‌­کنند که سینما در ایران محصول دوران جدید است اما وقتی به تاریخ سینما نگاه می­‌کنیم متوجه می‌شویم که اسناد به سال ۱۳۱۴ و اولین سینما و دستورالعمل­‌های مربوط به آن برمی­‌گردد. این موارد وظیفه ما را در جامعه­‌مان پررنگ‌تر می‌­کند. ما موظفیم به جامعه خودمان اطلاعات را منتقل کنیم تا ذهن‌ها را پویا کند و همچنین نحوه مواجهه با مسائل را مشخص کند تا مردم از درون آن اطلاعات مناسب را به‌دست بیاورند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: ما در عرصه هنر و دانش می­توانیم به جامعه اطلاعات را منتقل کنیم. و در این راستا فیلم به عنوان اثرگذارترین ابزار انتقال اطلاعات نسبت به تصویر و مکتوبات است. در همین راستا، این نمایشگاه برای مخاطبان علاقه‌­مند در حوزه هنر و فیلم می‌­تواند بسیار کارآمد و مفید باشد.

بروجردی همچنین اظهار داشت: در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، صدها منبع فیلم و تصویر وجود دارد که آثار بسیار گران قدری­اند، مثلا مجموعه­ای از تصاویر فضاهای مختلف ایران در دوره قاجار را سال گذشته خریداری کردیم و علاوه بر این، منابع دیداری و شنیداری گوناگونی نیز در اختیار داریم.

 آنچه در اینجا مهم است عدم اطلاع جامعه از وجود این منابع غنی اطلاعاتی که می‌­تواند مورد استفاده محققان و علاقمندان قرار گیرد، در سازمان اسناد و کتابخانه ملی است. این سرزمین دارای پشتوانه فرهنگی بسیار غنی است که ما می‌توانیم در هر صورت اطلاعات کافی و کاملی در اختیار علاقمندان مراجعه کننده قراردهیم.

پس از گشایش نمایشگاه، نسخه ترمیم‌شده فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی تولید سال ۱۳۴۸ به نمایش در آمد.

گفتنی است این نمایشگاه تا شنبه ۳۱ شهریور از ساعت ۹ تا ۱۶ برای بازدید عموم برقرار است.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!