پولانسکی از آکادمی اسکار شکایت کرد


پولانسکی از آکادمی اسکار شکایت کرد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
فیلمساز فرانسوی برنده اسکار با انتقاد از «برانگیختگی همگانی» و «دورویی» در ماجرای جنبش مبارزه با تبعیض و فساد علیه زنان، از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا به دلیل لغو عضویت خود شکایت کرد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از لس‌آنجلس‌تايمز، رومن پولانسكي كه هفته گذشته همراه با بيل كازبي از جمع اعضاي آكادمي اسكار كنار گذاشته شد، راي آكادمي را ناعادلانه مي‌داند و معتقد است برخلاف قوانين داخلي آكادمي اسكار و ايالت كاليفرنيا فرصت دفاع از خود را نيافته است. هارلند براون، وكيل پولانسكي در نامه‌اي سرگشاده خواستار رسيدگي به اعتراض و شكايت موكل سرشناس خود شد.

پولانسكي ۸۴ ساله كه حالا ديگر عضو آكادمي اسكار نيست، سال ۲۰۰۳ با راي همين اعضا برنده اسكار بهترين كارگردان براي «پيانيست» شد. او كه فيلم تحسين‌شده و جنجالي «بچه رزمري» را هم در كارنامه دارد، از چند دهه پيش متهم به هتك حرمت يك دختر نوجوان است و به همين دليل سال‌هاست اجازه ندارد وارد خاك آمريكا شود. كازبي ۸۰ ساله هم به خاطر اتهام‌هاي مشابه پولانسكي ديگر جايي در آكادمي اسكار ندارد.

فيلمساز فرانسوي/لهستاني اندكي پيش از انتشار خبر اخراج خود از آكادمي اسكار در گفتگو با يك رسانه لهستاني به شدت از جنبش #من_هم انتقاد و آن را يك برانگيختگي همگاني و دورويي آشكار توصيف كرد. پولانسكي به نسخه لهستاني نيوزويك گفت: «جنبش‌هاي مشابه اين چند سال يكبار اتفاق مي‌افتد؛ گاهي خونبار است و گاهي عادي. تقريبا همه هم از روي ترس از اين جنبش‌ها حمايت مي‌كنند كه به نظرم دورويي مطلق است.»

پولانسكي كه همزمان شهروند لهستان و فرانسه است، به اتهام تجاوز سال ۱۹۷۷ به سامانتا گيمر ۱۳ ساله سال‌هاست تحت تعقيب پليس آمريكا قرار گرفته و همچنان نمي‌تواند وارد اين كشور شود. اين در حالي است كه گيمر ۵۴ ساله چند سال پيش اعلام كرد پولانسكي را بخشيده و هفته گذشته هم به شدت از «راي ظالمانه و زشت آكادمي اسكار صرفا براي حفظ ظاهر» انتقاد كرد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!