هالیوود همچنان در دست مردان سفیدپوست است


هالیوود همچنان در دست مردان سفیدپوست است | اوضاع بحرانی زنان و رنگین‌پوستان

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
سلطه مردان سفیدپوست بر صنعت سینمای آمریکا همچنان ادامه دارد و تنوع نژادی در هالیوود به کمترین میزان در پنج سال اخیر رسیده است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، گزارش سالانه انجمن كارگردانان آمريكاي حاكي از آن است كه اقليت‌هاي نژادي بسان گذشته در ميان فيلمسازان هاليوودي دست‌كم گرفته مي‌شوند و سال گذشته ميلادي تنها ۱۶ درصد فيلم‌ها را كارگردانان زن ساخته‌اند. آمار ۱۰ درصدي فيلمسازان رنگين‌پوست سال ۲۰۱۷ هم كمترين ميزان در پنج سال گذشته است؛ يعني از سال ۲۰۱۳ كه انجمن كارگردانان آمريكا انتشار گزارش‌هاي سالانه خود را آغاز كرد.

اين ناديده گرفتن زنان و رنگين‌پوستان در هاليوود در شرايطي اتفاق افتاده كه موفقيت‌هاي خيره‌كننده «برو بيرون» جردن پيلي و «ليدي‌برد» گرتا گرويگ در سال گذشته نشان داد سياهان و زنان راه پيروزي را در سينماي مردانه و سفيد آمريكا يافته‌اند. توماس ديويد شلامي، رئيس انجمن كارگردانان آمريكا مي‌گويد: «آمارهاي تازه نشان مي‌دهد كارهاي تبعيض‌آميز عليه زنان و رنگين‌پوستان در هر گوشه از صنعت سينما حاكم است.»

انجمن كارگردانان آمريكا امسال دامنه آماري خود را تا دربرگرفتن فيلم‌هايي با فروش كمتر از ۲۵۰ هزار دلار گستراند. به اين ترتيب، ۶۵۱ فيلم با ۶۹۱ كارگردان مورد بررسي و مطالعه قرار گرفتند تا مشخص شود با در نظر گرفتن فيلم‌هاي كم‌فروش در گيشه زنان وضعيتي بهتر دارند و صاحب آماري ۱۴ درصدي هستند اما وقتي بازه فروش به بالاي ۲۵۰ هزار دلار مي‌رود، اين آمار براي فيلمسازان زن تا حدودي افت مي‌كند و به ۹ درصد مي‌رسد.

در اين گزارش اوضاع در بخش تنوع قومي و نژادي بسيار آشفته‌تر به نظر مي‌رسد. در فيلم‌هايي با فروش بيش از ۲۵۰ هزار دلار در گيشه سال ۲۰۱۷ فقط و تنها فقط نام ۱۴ كارگردان رنگين‌پوست به چشم مي‌خورد كه كمتر از ۲۱ كارگردان سال ۲۰۱۶ است. انجمن كارگردانان آمريكا درصدد يافتن راه‌هكارهايي براي بهبود اوضاع زنان و رنگين‌پوستان در هاليوود است.

در پنج ماه ابتدايي سال ۲۰۱۸ با ورود چند چهره شاخص از ميان فيلمسازان زن، چشم‌انداز آينده براي اين گروه اميدواركننده شده است. آوا دوورني در ماه مارس قرارداد كارگرداني «خدايان تازه» را امضا كرد و يك ماه بعد كتي يان نخستين فيلمساز زن آسيايي لقب گرفت كه در آمريكا روي صندلي كارگرداني پروژه‌اي بزرگ خواهد نشست.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!