نیویورک میزبان فیلمساز مکزیکی برنده اسکار می‌شود


نیویورک میزبان فیلمساز مکزیکی برنده اسکار می‌شود

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
نخستین فیلم مکزیکی‌زبان فیلمساز مکزیکی برنده اسکار در دو دهه اخیر در پنجاه و ششمن جشنواره فیلم نیویورک روی پرده می‌رود.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از نيويورك‌تايمز، آلفونسو كوارون كه آخرين بار در ۲۰۰۱ «و مادر تو نيز» را به زبان مادري ساخته بود، پس از حدود ۱۷ سال روي صندلي كارگرداني نشست و «رم» را براي نمايش آماده كرد؛ فيلمي كه انتظار مي‌رفت در جشنواره كن امسال رونمايي شود اما قرباني دعواي ميان مديران شبكه نتفليكس و مدير هنري كن شد و از حضور در معتبرترين رويداد سينمايي جهان در فرانسه بازماند.

كوارون ۵۶ ساله كه پس از بردن جايزه اسكار بهترين كارگردان با «جاذبه» در ۲۰۱۳ پشت دوربين نرفته بود، سرانجام پروژه سياه و سفيد «رم» را بر اساس خاطره‌هاي دوران كودكي خود در سرزمين مادري كليد زد. فيلم داستان زندگي يك سال از يك خانواده طبقه متوسط دهه ۱۹۷۰ در مكزيكوسيتي را به تصوير مي‌كشد كه پرستار بچه‌ها و خدمتكار خانه آنها را دور هم جمع مي‌كند. نقش اصلي را در «رم» ياليتسا آپاريشيو ايفا كرده است.

پنجاه و ششمين جشنواره فيلم نيويورك ۲۸ سپتامبر تا ۱۴ اكتبر (شش تا ۲۲ مهر ۹۷) برگزار مي‌شود و «رم» روز پنج اكتبر روي پرده مي‌رود. از آنجا كه احتمال مي‌رود فيلم تازه كوارون يكي از آثار حاضر در جشنواره ونيز باشد، مي‌توان نيويورك را نخستين نمايش «رم» در منطقه آمريكاي شمالي دانست. ضمن اينكه نتفليكس هنوز تاريخ دقيق اكران عمومي آن را اعلام نكرده است.

«جاذبه» كوارون پس از موفقيت در ونيز حدود ۷۲۳ ميليون دلار در اكران جهاني فروخت و در اسكار هم با بردن دو جايزه بهترين كارگردان و بهترين تدوين درخشيد. فيلمساز نامدار مكزيكي در مجموع هشت فيلم در كارنامه دارد كه «هري پاتر و زنداني آزكابان»، «فرزندان انسان» و «آرزوهاي بزرگ» از آن جمله‌اند.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!