معرفی نمایندگان کلمبیا و اوکراین در اسکار نود و یکم


معرفی نمایندگان کلمبیا و اوکراین در اسکار نود و یکم

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
فیلم سینمایی «دنباس» به کارگردانی سرگی لوژنیتسا به نمایندگی از اوکراین در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار ۲۰۱۹ شرکت می‌کند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از ايندي‌واير، «دنباس» فيلم افتتاحيه بخش نوعي نگاه جشنواره كن ۲۰۱۸ بود كه جايزه بهترين كارگردان را براي لوژنيتسا به ارمغان آورد. اين يازدهمين نماينده سينماي اوكراين در رقابت اسكار از سال ۱۹۹۷ تا امروز است كه هنوز و همچنان در حسرت يك نامزدي مي‌سوزد.

لوژنيتساي ۵۳ ساله هفت فيلم از جمله سه مستند در كارنامه دارد و امسال براي چهارمين بار بخت خود را براي درخشيدن در اسكار مي‌آزمايد. «دنباس» چهارمين فيلم داستاني او و درباره مقابله ميان ملي‌گرايان اوكرايني با جمهوري دونتسك است كه از چهار سال پيش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

«خوشحالي من»، «در يك مه» و «مخلوق دلنشين» سه فيلم ديگر لوژنيستا همگي در بخش رسمي كن به نمايش درآمده‌اند. «دنباس» هم پس از بردن جايزه در بخش نوعي نگاه، به جشنواره‌هاي كارلووي‌واري در جمهوري چك، مونيخ در آلمان، ترنس‌آتلانتيك در لودز لهستان و اودسا در اوكراين رفت.

آكادمي علوم و هنرهاي سينمايي كلمبيا هم «پرندگان گذرگاه» را به بخش بهترين فيلم خارجي‌زبان آكادمي اسكار معرفي كرد. اين فيلم به كارگرداني مشترك كريستينا گايه‌خو و سيرو گرا افتتاحيه بخش دوهفته كارگردانان جشنواره كن ۲۰۱۸ بود و در آينده نزديك در جشنواره تورنتو به نمايش درمي‌آيد.

«پرندگان گذرگاه» دومين تجربه گايه‌خو و گرا در رقابت اسكار پس از «آغوش ابليس» است كه سه سال پيش نخستين و تنها نامزدي اسكار را براي سينماي كلمبيا به ارمغان آورد. آن درام ماجراجويانه به كارگرداني گرا و تهيه‌كنندگي گايه‌خو توليد شده بود و از اين رو، «پرندگان گذرگاه» نخستين تجربه كارگرداني گايه‌خو به شمار مي‌رود.

ماجراي فيلم در دهه ۱۹۷۰ مي‌گذرد و داستان تلاش‌هاي يك خانواده بومي در كلمبيا را براي رستگار شدن از راه قاچاق مواد مخدر و فروختن ماريجوانا به جوانان آمريكايي روايت مي‌كند. وقتي طمع، هوس و افتخار درهم مي‌آميزد، جنگي درمي‌گيرد كه زبانه‌هاي آن زندگي، فرهنگ و رسوم اجدادي كلمبيايي‌ها را فرامي‌گيرد.

گرا كه با «پرندگان گذرگاه» چهارمين تجربه كارگرداني خود را پشت سر گذاشت، در آينده نزديك دوباره پشت دوربين مي‌رود تا نسخه سينمايي «در انتظار بربرها» را با بازي رابرت پتينسن، مارك رايلنس و جاني دپ بسازد؛ رماني كلاسيك از جان مكسول كوتسي، نويسنده برنده نوبل اهل آفريقاي جنوبي.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!