مرگ تهیه‌کننده برنده دو اسکار در ۸۳ سالگی


مرگ تهیه‌کننده برنده دو اسکار در ۸۳ سالگی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
آرنولد کاپلسن که فیلم‌های برنده اسکار و تحسین‌شده «جوخه» و «فراری» را در کارنامه تهیه‌کنندگی خود داشت، در ۸۳ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از ورايتي، خبر مرگ كاپلسن را روز دوشنبه آن كاپلسن تاييد كرد؛ همسر و شريك تجاري تهيه‌كننده هاليوودي در ۴۲ سال اخير. آقاي كاپلسن كه از دهه ۱۹۷۰ تا اوايل سال‌هاي ۲۰۰۰ در عرصه سينما فعال بود، در خانه خود در بورلي هيلز كاليفرنيا درگذشت. او از ۲۰۰۷ تا سپتامبر امسال عضو هيات مديره شركت سي‌بي‌اس و دوست نزديك سهامدار اصلي آن يعني سامنر ردستن بود.

كاپلسن پس از پايان تحصيل در رشته حقوق دانشگاه نيويورك، در حوزه وكالت پرونده‌هاي حقوقي صنعت سرگرمي مشغول كار شد و اندكي بعد با همكاري همسر آينده‌اش آن، شركت پخش فيلم اينتر-اوشن را در ۱۹۷۲ راه انداخت. او با ورود به حوزه توليد و پخش فيلم‌هاي مستقل نامي براي خود دست و پا كرد و در دهه ۱۹۸۰ سهمي اساسي در توليد فيلم‌هاي موفق «جوخه» اليور استون (برنده اسكار بهترين فيلم) و «فراري» اندرو ديويس (برنده اسكار بازيگر مرد مكمل) داشت.

از ديگر فيلم‌هاي مهم كارنامه كاپلسن مي‌توان به «فروپاشي» جوئل شوماخر و «هفت» ديويد فينچر اشاره كرد. فيلم اخير با بازي برد پيت و مورگان فريمن با ۳۳ ميليون دلار توليد شد و ۳۲۷ ميليون دلار در دنيا فروخت. ضمن اينكه اسكار بهترين تدوين را هم به «آپولو ۱۳» باخت اما بي‌ترديد موفق‌ترين فيلم او در مقام تهيه‌كننده «جوخه» بود كه ۱۴۰ ميليون دلار فقط در آمريكاي شمالي فروخت و سه جايزه اسكار ديگر از جمله بهترين كارگردان را برد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!