«مربع» سوئد پرتماشاگرترین فیلم شد


«مربع» سوئد پرتماشاگرترین فیلم شد | ۹۸۴ میلیون تماشاگر سینما در اروپا

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
برنده نخل طلایی کن ۲۰۱۷ در گزارش شبکه سینماهای اروپا موفق‌ترین فیلم سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اسكرين‌ديلي، شبكه سينماهاي اروپا گزارش سالانه خود را در حاشيه هفتاد و يكمين جشنواره فيلم كن منتشر كرد كه بر اساس آمار و ارقام، «مربع» به كارگرداني روبن استلوند با داشتن ۸۱۸ هزار تماشاگر در اين شبكه موفق‌ترين فيلم اروپا شناخته شد. شبكه سينماهاي اروپا بيش از هزار سالن سينما در ۳۴ كشور اروپايي دارد و سال گذشته ميلادي ۲۶ سالن به اين تعداد افزوده شد.

«مربع» كه نماينده سوئد در نودمين دوره مراسم اهداي جوايز اسكار بود و نامزد جايزه بهترين فيلم خارجي‌زبان هم شد، در بيش از ۲۰ كشور اروپايي ۸۱۸ هزار تماشاگر داشت كه معادل ۶۶ درصد مجموع تماشاگران آن در قاره اروپا بود. «ويكتوريا و عبدل» استفن فريرز از بريتانيا و «سوي ديگر اميد» آكي كوريسماكي از فنلاند با بيش از ۵۰۰ هزار تماشاگر در شبكه سينماهاي اروپا در رده‌هاي بعد ايستادند و ۴۵۰ هزار نفر هم به تماشاي انيميشن «ونسان دوست‌داشتني» نشستند. اكران اين فيلم در سال ۲۰۱۸ همچنان ادامه دارد.

از ديگر آمارهاي سالانه شبكه سينماهاي اروپا در حاشيه جشنواره كن امسال مي‌توان به اختصاص ۵۸ درصد ظرفيت اين شبكه به اكران فيلم‌هاي اروپايي اشاره كرد. ضمن اينكه ۵۴ درصد مجموع تماشاگران اين سالن‌ها هم فيلم‌هاي اروپايي را تماشا كردند. در واقع، سال گذشته ميلادي فيلم‌هاي اروپايي بيش از ۳۹ ميليون تماشاگر داشتند و كه از اين ميان، ۲۱ ميليون نفر فيلم‌ها را در كشوري غير از سرزمين مادري خودشان ديدند.

مجموع تماشاگران شبكه سينماهاي اروپا در سال ۲۰۱۷ حدود ۷۳ ميليون و ۱۹۰ هزار نفر بود كه در مقايسه با سال پيش از آن حدود ۱۶۰ هزار نفر كاهش داشت. سال گذشته در حالي در كل اروپا ۹۸۴ ميليون نفر به سينما رفتند كه اين آمار در سال ۲۰۱۶ حدود ۹۹۲ ميليون نفر بود.

شبكه سينماهاي اروپا هر سال يك جايزه موسوم به ليبل براي حمايت از پخش يك فيلم در سينماها اهدا مي‌كند. امسال اين جايزه به كمدي ايتاليايي «زيبايي لوسيا» به كارگرداني جياني زاناسي رسيد كه در بخش دوهفته كارگردانان جشنواره كن ۲۰۱۸ به نمايش درآمد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!