قلب سارایوو به بلغارستان رسید


قلب سارایوو به بلغارستان رسید | پایان دوره ۲۴ به ریاست فرهادی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
بیست و چهارمین جشنواره فیلم سارایوو شامگاه پنجشنبه با اهدای جایزه بهترین فیلم به «آگا» از بلغارستان به پایان رسید.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از شينهوا، هيات داوران جشنواره سارايوو ۲۰۱۹ به رياست اصغر فرهادي جايزه قلب سارايوو را به «آگا» به كارگرداني ميلكو لازاروف از بلغارستان اهدا كرد. فيلم داستان زوجي سالخورده و تنهاست كه به شيوه پيشنيان خود روي يخ زندگي مي‌كنند. با دگرگوني‌هاي اقليمي و گرم شدن هوا، تنها آرزوي پيرزن ديدن دخترشان آگا براي آخرين بار است. «آگا» همراه با قلب سارايوو يك جايزه نقدي ۱۶ هزار يورويي هم دريافت كرد.

جايزه قلب سارايوو براي بهترين بازيگر به لئون لوچف از كروواسي رسيد كه در «بار» نقش يك راننده كاميون با بازي اسرارآميز را روايت مي‌كند. داستان فيلم در ۱۹۹۹ و در جريان حمله هوايي نيروهاي ناتو به صربستان مي‌گذرد. صوفيا ژاموسي از مجارستان هم براي بازي در نقش مادري افسرده با سه فرزند در «يك روز» جايزه قلب سارايووي بهترين بازيگر زن را به دست آورد. جايزه نقدي اين بخش براي هر برنده ۲۵۰۰ يورو بود.

يكي از مهم‌ترين جوايز جشنواره فيلم سارايوو جايزه بهترين كارگردان است كه امسال به يوانا اوريكارو از روماني براي ساختن فيلم «ليموناد» رسيد و با جايزه نقدي ۱۰ هزار يورويي همراه بود. جايزه بهترين مستند و سه هزار يورو پول نقد هم به «سربنكا» به كارگرداني نبويشا سلييپچويچ از كروواسي اهدا شد.

امسال در بيست و چهارمين جشنواره سارايوو ۲۶۶ فيلم از ۵۶ كشور به نمايش درآمد و بيش از ۱۰۰ هزار تماشاگر و ۲۶۰۰ مهمان ويژه به تماشاي فيلم‌ها نشستند. جمعه در آخرين روز جشنواره فيلم‌هاي برگزيده روي پرده مي‌روند. جشنواره سارايوو از سال ۱۹۹۵ در بوسني و هرزگوين آغاز به كار كرده و مهم‌ترين رويداد سينمايي در منطقه بالكان است.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!