عددبازی با تبعیض نژادی در هالیوود


عددبازی با تبعیض نژادی در هالیوود

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
مطالعه بیش از ۱۱۰۰ فیلم بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ نشان می‌دهد زنان، رنگین‌پوستان و اقلیت‌های نژادی و قومی در فیلم‌های هالیوودی همچنان نادیده گرفته می‌شوند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از نيويورك‌تايمز، نتايج تازه‌ترين گزارش مدرسه ارتباطات و روزنامه‌نگاري آننبرگ در دانشگاه كاليفرنياي جنوبي حاكي از آن است كه در ۱۰۰ فيلم برتر هر سال از ۱۱۰۰ فيلم مورد بررسي در يك دهه گذشته، سهم زنان از نقش‌هاي داراي ديالوگ هرگز از مرز ۳۳ درصد فراتر نرفته است. رنگين‌پوستان، معلولان و ديگر اقليت‌ها هم همچنان در فيلم‌هاي مهم هاليوودي ناديده گرفته مي‌شوند.

همه اين آمار و ارقام در حالي به دست آمده كه در سال‌هاي اخير جنبش‌هايي براي گرفتن حق زنان و اقليت‌ها در سينماي آمريكا راه افتاده و فيلم‌هايي چون «پلنگ سياه» و «زن شگفت‌انگيز» با تكيه بر قدرت رنگين‌پوستان و زنان با موفقيت اكران شده است. دكتر استيسي ال. اسميت، تهيه‌كننده ارشد گزارش مدرسه آننبرگ مي‌گويد: «آنچه ما به دست آورديم، خيلي‌ها را نااميد مي‌كند. به ويژه كساني كه فكر مي‌كردند امسال مي‌تواند يك نقطه عطف در سينماي هاليوود باشد.»

عددبازي با دستاوردهاي هاليوود

۲٫۳: به ازاي هر شخصيت زن داراي ديالوگ روي پرده، ۲٫۳ مرد داراي ديالوگ وجود دارد. در واقع، از ميان ۴۸ هزار و ۷۵۷ نقش داراي ديالوگ در ۱۱۰۰ فيلم بررسي‌شده بين سال‌هاي ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷، كمتر از ۳۰ درصد مربوط به زنان بوده است.

۲۵ درصد: زنان با نقش‌هاي نيمه‌برهنه در ۱۰۰ فيلم برتر سال ۲۰۱۶ در مقايسه با ۹٫۶ درصد مردان با صحنه‌هاي داراي برهنگي. فيلمنامه‌هاي هاليوودي به گونه‌اي نوشته مي‌شوند كه احتمال برهنه شدن زنان در آنها بيش از مردان است و زنان نقش‌هايي دارند كه صرفا جذاب‌تر به نظر برسند. شخصيت‌هاي زن ۱۳ تا ۲۰ ساله هم به اندازه گروه سني ۲۱ تا ۳۹ سال جذاب و نيمه‌برهنه به تصوير كشيده مي‌شوند.

۴۳: تعداد زناني كه در ۱۱۰۰ فيلم يك دهه گذشته روي صندلي كارگرداني نشستند. تنها ۴٫۳ درصد كارگردان‌هاي فعال از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ را زنان تشكيل مي‌دهند. نكته عجيب‌تر وجود داشتن تنها چهار كارگردان رنگين‌پوست فعال در هاليوود است.

۷۱ درصد: تعداد شخصيت‌هاي سفيدپوست حاضر در ۱۰۰ فيلم برتر سال ۲۰۱۷ در مقايسه با ۱۲٫۱ درصد سياهپوست، ۴٫۸ درصد آسيايي و ۶٫۲ درصد لاتين. ديگر نژادهاي حاضر در فيلم‌ها از جمله خاورميانه‌اي، سرخپوستان آمريكا و بوميان آلاسكا هم ۶٫۳ درصد بوده‌اند. بر اساس آمار آخرين سرشماري، ۶۰ درصد جمعيت اين كشور سفيدپوست هستند.

۲٫۵ درصد: تعداد شخصيت‌هاي داراي ناتواني‌هاي جسمي. اين در حالي است كه از جمعيت ۳۲۶ ميليون نفري آمريكا در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۹ درصد برابر با ۶۲ ميليون نفر با نوعي از ناتواني جسمي دست و پنجه نرم مي‌كنند.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!