درگذشت فاتح جوایز اصلی کن و ونیز در ۸۶ سالگی


درگذشت فاتح جوایز اصلی کن و ونیز در ۸۶ سالگی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
ارمانو اولمی که سابقه بردن جوایز نخل طلایی کن و شیر طلایی ونیز را در کارنامه داشت، یک روز پیش از آغاز جشنواره کن ۲۰۱۸ در سن ۸۶ سالگی در بیمارستانی نزدیک وینچنزا از دنیا رفت.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، فيلمساز و فيلمنامه‌نويس نامدار ايتاليايي كه بيش از همه براي ساختن آثار انسانگرايانه با مضامين اجتماعي و معنوي شناخته مي‌شد، در ۱۹۷۸ با «درختی با کنده‌های چوبی» نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن را برد و يك دهه بعد شير طلايي جشنواره ونيز را با «افسانه الکلی مقدس» به دست آورد. سازمان‌دهندگان جشنواره ونيز در ۲۰۰۸ هم جايزه شير طلايي افتخاري را به اولمي اهدا كردند.

او در ۲۰۱۱ همراه با مارکو بلوکیو و برناردو برتولوچی سه فیلمساز شاخص سینمای ایتالیا لقب گرفت. اولمی كه سال ۲۰۰۱ براي آخرين بار به بخش مسابقه جشنواره كن راه يافته بود، در ۲۰۰۵ «بلیت‌ها» را با زنده‌ياد عباس کیارستمی و کن لوچ ساخت؛ فیلمي ۱۱۲ دقيقه‌اي كه روي نسخه دي‌وي‌دي عرضه شد و داستان آن در سفري با قطار از اتريش به رم روايت مي‌شد. آخرين فيلم او «سبزه‌ها دوباره شكوفه مي‌دهند» ۲۰۱۴ بود.

داريو فرانچسكيني، وزير فرهنگ ايتاليا درگذشت اولمي را ضايعه‌اي بزرگ براي فرهنگ اين كشور خواند و او را «يك غول و استاد بزرگ سينماي ايتاليا» توصيف كرد. اولمي كه در ۱۹۳۱ در برگامو به دنيا آمده بود، نخستين جايزه مهم خود را در ۱۹۶۱ براي كارگرداني «شغل» در مراسم اهداي جوايز ديويد دي‌دوناتلو (معادل اسكار در سينماي ايتاليا) به دست آورد. از ويژگي‌هاي سينماي او مي‌توان به كار كردن با نابازيگران اشاره كرد.

بسياري از كارشناسان اولمي را آخرين بازمانده از غول‌هاي سينماي نئورئاليسم ايتاليا (از جمله روبرتو روسليني و ويتوريو دسيكا) مي‌دانستند كه تا پايان عمر به اين شيوه وفادار ماند. او در ۱۹۶۳ با لوردانا دتو، بازيگر «شغل» ازدواج كرد و زندگي مشترك آنها تا پايان عمر اولمي ادامه يافت. از اين زوج سينمايي سه فرزند يادگار مانده است.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!