خط تلفن ویژه در جشنواره کن برای مقابله با آزار جنسی


رسوایی‌ها ادامه دارد

خط تلفن ویژه در جشنواره کن برای مقابله با آزار جنسی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
چند روز پس از بازگشتن یکی از متهمان رسوایی‌های جنسی سینما به بخش مسابقه، مدیران کن از اختصاص یک خط تلفن ویژه برای گزارش دادن موارد آزار جنسی در جشنواره امسال خبر دادند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اسكرين، از آنجا كه يكي از موارد اتهامي هاروي واينستين در جشنواره كن رخ داده، سازمان‌دهندگان اين رويداد معتبر سينمايي با همكاري دولت فرانسه تصميم گرفته‌اند جلوي رخ دادن موارد مشابه را بگيرند. مارلن شياپا، وزير امور زنان فرانسه در اين باره به خبرنگاران گفت: «به تمام حاضران در بزرگ‌ترين رويداد سينمايي جهان درباره رفتارشان با بانوان حاضر در سواحل جنوب فرانسه تذكر داده خواهد شد.»

نكته جالب اما بازگشت لارس فن‌ترير به جشنواره كن پس از هفت سال است. فيلمساز نامدار دانماركي كه سال ۲۰۱۱ به دليل حمايت از نازي‌ها عنصر نامطلوب شناخته شده و از فرانسه اخراج شده بود، چند ماه پيش از سوي بيورك (بازيگر «رقصنده در تاريكي») به آزار جنسي متهم شد و البته اتهام‌ها را رد كرد. فن‌ترير امسال در هفتاد و يكمين دوره كن با «خانه‌اي كه جك ساخت» در بخش مسابقه رسمي براي بردن نخل طلا رقابت مي‌كند.

در عين حال، وزير ۳۵ ساله امور زنان كه از حدود يك سال پيش وارد كابينه شده با اشاره به سابقه منفي تهيه‌كننده مشهور هاليوودي در كن افزود: «ما با همكاري جشنواره كن مي‌خواهيم مساله آزار جنسي را حل كنيم و خط تلفني ويژه براي گزارش دادن موارد قربانيان يا شاهدان چنين رفتارهايي است.» آسيا آرجنتو، بازيگر سرشناس پيش‌تر ادعا كرده بود از سوي واينستين در جشنواره كن سال ۱۹۹۷ مورد اذيت و آزار قرار گرفته است.

به گفته شياپا، اختصاص يك خط ويژه نه صرفا براي محافظت از بازيگران، بلكه براي مراقبت از تمام كساني است كه درون يا پيرامون صنعت سينما فعاليت مي‌كنند. جشنواره كن همواره به دليل ناديده گرفتن زنان فيلمساز مورد اتهام و پرسش قرار گرفته و امسال هم از اين قاعده مستثني نبوده است. هر چند تعداد كم زنان حاضر در بخش‌هاي رسمي با حضور پررنگ آنها در هيات داوران بخش مسابقه تا حدودي به فراموشي سپرده شد.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!