حراج نخستین پوستر تاریخ سینما پس از ۱۲۳ سال


حراج نخستین پوستر تاریخ سینما پس از ۱۲۳ سال

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
پوستری که در ۱۸۹۵ برای نخستین نمایش عمومی فیلمی از برادران لومیر در پاریس طراحی شده بود، در حراجی ساثبیز چکش می‌خورد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، اين پوستر قديمي كه تصور مي‌شود نخستين پوستر مربوط به نمايش عمومي يك فيلم در سينما باشد، نشانه‌هاي از زندگي مردم پاريس در اواخر قرن نوزدهم را در خود دارد. قرار است اين پوستر تاريخي همراه با ۱۶۳ پوستر سينمايي ديگر در حراجي ساثبيز لندن چوب حراج بخورد.

آنچه در پوستر موسوم به نمايش عمومي فيلم برادران لومير به تصوير كشيده شده، ورود سينمادوستان به سالني با ۱۰۰ صندلي براي ديدن فيلم در روز ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ است. نمايش عمومي فيلم در آن دوران رويدادي بي‌بديل بود كه بعدها به يكي از مهم‌ترين تحول‌هاي فرهنگي قرن ۲۰ تبديل شد. آن روز فقط ۳۰ نفر براي ديدن فيلم لوميرها وارد سالن شدند و روزنامه‌ها هم كه به اين برنامه دعوت شده بودند، ترجيح دادند در آن شركت نكنند.

تماشاگران فيلم ۲۰ دقيقه‌اي با حسي آميخته با شگفتي و ترديد به آن واكنش نشان دادند. ويكتور پرو كه شاهد آن ماجرا بود، از فرياد توام با ترس يكي از خانم‌هاي حاضر در سالن خبر داد و مردي هم از اين شاكي بود كه چرا مردم را به سخره گرفته‌اند. با اين حال، گزارش‌هاي روزنامه‌هاي پاريسي چنان فضايي به راه انداخت كه روزهاي اول و دوم ژانويه ۱۸۹۶ دو هزار نفر هر كدام يك فرانك دادند تا شاهد تصاوير متحرك باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!