برگزاری جشن حافظ با تغییراتی در دو جایزه


برگزاری جشن حافظ با تغییراتی در دو جایزه

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – همشهری آنلاین:
هجدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ با تغییراتی در دو جایزه عباس کیارستمی و چهره تلویزیونی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، امید معلم فرزند زنده یاد علی معلم صبح یکشنبه ۳۱ تیرماه ، جزئیات هجدهمین “جشن حافظ” را که سالها با دبیری و ریاست پدرش برگزار می‌شد، در نشستی خبری توضیح داد. 

او در این‌ نشست با اشاره به اینکه در دو جایزه این رویداد تغییراتی داده شده است، گفت: از امسال جایزه عباس کیارستمی به بهترین فیلم اول اهدا خواهد شد که جنبه تجربی بیشتر در آن وجود دارد و برای این بخش پنج نامزد معرفی می‌شود. هم‌چنین در بخش چهره تلویزیونی سال، با توجه به استقبالی که مردم همیشه نسبت به این جایزه داشتند، از امسال برگزیده توسط رای مردم انتخاب می‌شود و این کار از طریق یک اپلیکیشن انجام خواهد شد که جزئیات آن تا چند روز دیگر اعلام می‌شود. 

وی تاکید کرد: در این بخش فقط چهره‌های صدا و سیما مدنظر نیستند بلکه چهره‌های تلویزیون های اینترنتی هم ممکن است در میان نامزدها قرار گیرند. 

دبیر این دوره از جشن حافظ افزود: امسال جایزه یک عمر فعالیت نوشتاری هم به هیوا مسیح داده می‌شود که توسط دبیر انتخاب شده است.

معلم در بخشی دیگر درباره نامزدهای جشن هجدهم نیز بیان کرد:در این دوره فیلم‌هایی که از ابتدای سال ۹۶ تا ابتدای اکران نوروز ۹۷ و نیز سریال های نوروزی ۹۷ را هم شامل می‌شود در فهرست نامزدهای قرار می‌دهیم.  ضمن اینکه برخی سریال‌های شبکه نمایش خانگی نیز با وجود اینکه از اسفند آغاز شدند، اما امتداد داشتند را دوره بعد بررسی می‌کنیم مثل “ساخت ایران” و “گلشیفته”.

او در ادامه به نام “جشن حافظ” اشاره کرد و افزود: علی معلم کسی بود که به تمام بخشهای هنر و سینما اشراف داشت و برای انتخاب نام حافظ، تأثیرگذاری این شاعر که فقط محدود به حوزه شعر و ادبیات نمی‌شده را در نظر داشته است.

معلم گفت: موسس این جشن یعنی علی معلم یک نگاه جامع به سینما داشته و در جشن ما عامه مردم در آن درگیر هستند. برخی دوستان با این مسئله مشکل دارند و این از همان تعریف جشن و جشنواره برمی آید. اینکه کسانی‌ بخواهند نظرشان را به ما تحمیل کنند خیلی پذیرفتنی نیست. 

به گفته وی هیات داوران متشکل از نویسندگان “دنیای تصویر” است، اما برخی سالها این ترکیب تغییر می‌کند و اسامی آن‌ها روز جشن اعلام می‌شود. 

امید معلم در بخشی دیگر اظهار کرد : دوستان ما در خانه سینما تصمیمی خاص گرفتند برای شیوه برگزاری جشن ولی جشن حافظ خصوصی است و هزینه های آن از بودجه عمومی تامین نمی‌شود. به همین دلیل با توجه به محدود بودن بودجه جشن تصمیم گرفتیم آن را برگزار کنیم چون فکر می‌کنیم این جشن به بهتر شدن روحیه مردم هم به ویژه در حوزه هنر می‌تواند کمک کند.

او افزود: در این راستا مکان‌ جشن هم تقریبا مشخص شده ولی در زمانی دیگر محل را اعلام می‌کنیم. ضمن اینکه بلیت فروشی برای جشن امسال، اگر امکانش فراهم شود خیلی محدود خواهد بود.

در پایان این نشست،آذر معماریان هم گفت: به دلیل آنکه ما جشن مستقلی از دولت هستیم گاهی حتی خاک هم در آش ما ریخته‌اند ولی سعی کرده‌ایم با کمترین بودجه جشن را برگزار کنیم.

“جشن حافظ” قرار است ۲۲ مردادماه برگزار شود.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!