انتقاد دوباره نویسنده «درخشش» از کوبریک


انتقاد دوباره نویسنده «درخشش» از کوبریک

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
استفن کینگ در رمان تازه خود بار دیگر لب به انتقاد از اقتباس سینمایی استنلی کوبریک از داستان «درخشش» گشود.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از ايندي‌واير، نويسنده نامدار آمريكايي همواره از منتقدان سرسخت فيلم وحشتناك كوبريك فقيد بود و زماني «درخشش» را به يك «كاديلاك بزرگ و زيبا بدون موتور» تشبيه كرده بود. او در كتاب تازه خود «بيگانه» دوباره سراغ فيلم سال ۱۹۸۰ كوبريك رفته و شيوه برخورد كارگردان بزرگ آمريكايي را با كتاب «درخشش» حسابي به باد تحقير و انتقاد گرفته است.

كينگ ۷۰ ساله كه هنوز هم از محبوب‌ترين نويسندگان آمريكايي براي هاليوودنشينان است، مشكلي اساسي با شخصيت وندي (با بازي شلي دووال) در مقابل جك (با بازي جك نيكلسن) داشت و او را يكي از بدبخت‌ترين شخصيت‌هاي زن در تاريخ سينما توصيف كرده بود. گرچه كينگ خودش همواره از هواداران كوبريك بود اما پس از حدود چهار دهه همچنان نتوانسته دل خود را با «درخشش» صاف كند.

در بخشي از كتاب «بيگانه» كينگ صحنه‌اي وجود دارد كه در آن يكي از شخصيت‌ها در حال تماشاي «راه‌هاي افتخار» كوبريك است و دليل آن را «بهتر بودن نسبت به درخشش» ذكر مي‌كند. در حال حاضر شش پروژه بر اساس نوشته‌هاي نويسنده سرشناش در هاليوود در دست توليد است كه از آن جمله مي‌توان به «قبرستان حيوان‌هاي خانگي» و «آن: فصل دوم» با بازي جيمز مك‌آووي و بيل هيدر اشاره كرد.

سال گذشته «آن» بر اساس كتاب كينگ با بازي بيل اسكارسگارد با ۳۵ ميليون دلار توليد شد اما در اكران جهاني ۷۰۰ ميليون دلار فروخت. اقتباس سينمايي از «برج تاريك» او هم با وجود ناكامي نسبي در گيشه، بسيار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و جزو فيلم‌هاي محبوب سال ۲۰۱۷ بود.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!