اقامتگاه تابستانی آنگلوپولوس در آتش یونان سوخت


اقامتگاه تابستانی آنگلوپولوس در آتش یونان سوخت

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
خانه و وسایل شخصی تئو آنگلوپولوس، پدرخوانده سینمای یونان در آتش‌سوزی اخیر این کشور سوخت و از بین رفت.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از تله‌سور، فيبي آنگلوپولو كه تا مرگ فيلمساز برنده نخل طلايي جشنواره كن در ۲۰۱۲ با او زندگي مي‌كرد، درباره اين اتفاق به يك تلويزيون محلي گفت: «كتاب‌هاي همسرم، نامه‌هايي كه چهره‌هاي سرشناس به او نوشته بودند و همه متن‌هايي كه از نويسندگان هديه گرفته بود همه در آتش سوخت و نابود شد. دست‌نوشته‌ها و شعرهايي كه تئو خودش نوشته و سروده بود هم در آتش‌سوزي اخير از بين رفت.»

فيبي توانست همراه نوه‌اش از آتش‌سوزي جان سالم در ببرد اما خانه او و شوهر فقيدش طعمه حريق شد و به شدت آسيب ديد. آنگلوپولوس كه در ۲۰۱۲ از دنيا رفت، سال ۱۹۹۸ براي «ابديت و يك روز» جايزه نخل طلايي بهترين فيلم را از جشنواره كن دريافت كرده بود. او معمولا تابستان‌ها را با ديگر اعضاي خانواده در اين خانه قديمي در منطقه ماتي در شرق آتن، پايتخت يونان مي‌گذراند.

آنگلوپولوس بنيانگذار موج نوي سينماي يونان پس از سقوط حكومت ديكتاتوري اين كشور در ۱۹۷۴ بود. «چشم‌اندازي در مه»، «غبار زمان» و «گام معلق لك‌لك» از جمله فيلم‌هاي تحسين‌شده اوست؛ سينماگري كه شش سال پيش در ژانويه ۲۰۱۲ هنگام فيلمبرداري پروژه سينمايي «درياي ديگر» درباره پيامدهاي بحران بدهي‌هاي يونان با موتور يك پليس برخورد كرد و روي تخت بيمارستان در ۷۶ سالگي از دنيا رفت.

آتش‌سوزي مهيب يونان از روز دوشنبه آغاز شده و به مرگ ده‌ها شهروند اين كشور انجاميده است. برخي مقام‌هاي رسمي يونان مدعي‌اند اين آتش‌سوزي عمدي بوده است. اين يكي از بدترين فجايع تاريخ معاصر يونان است.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!