اسپیلبرگ نخستین فیلمساز ۱۰ میلیارد دلاری تاریخ شد


اسپیلبرگ نخستین فیلمساز ۱۰ میلیارد دلاری تاریخ شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – همشهری آنلاین:
استیون اسپیلبرگ که او را بانی هالیوود نوین می‌دانند، نخستین کارگردان تاریخ سینما لقب گرفت که مجموع فروش فیلم‌هایش در گیشه به یک عدد ۱۱ رقمی رسیده است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اينديپندنت، اسپيلبرگ بر اساس آخرين آمار نشريه اقتصادي فوربس ثروتي معادل سه ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار دارد. آخرين فيلم او در مقام كارگردان «بازيكن آماده شماره يك» است كه تا امروز ۱۱۴ ميليون دلار فروخته تا به اين ترتيب درآمد تمام فيلم‌هاي او از مرز ۱۰ ميليارد دلار بگذرد. اسپيلبرگ دو اسكار بهترين كارگرداني هم در كارنامه دارد و «بازيكن آماده شماره يك» از نظر فروش هفدهمين فيلم اوست.

«اي‌تي: موجود فرازميني»، «پارك ژوراسيك» و «اينديانا جونز و قلمرو جمجمه بلورين» پرفروش‌ترين فيلم‌هاي دوران حرفه‌اي كارگردان ۷۱ ساله آمريكايي است. رده‌هاي دوم تا چهارم موفق‌ترين فيلمسازان تاريخ سينما در گيشه به ترتيب پيتر جكسن (خالق سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها») با ۶٫۵۲ ميليارد دلار، مايكل بي (خالق «پسران بد» و «تبديل‌شوندگان») با ۶٫۴۱ ميليارد دلار و جيمز كامرون (خالق «تايتانيك» و «آواتار») با ۶٫۱۳ ميليارد دلار هستند.

ديويد ييتس انگليسي به لطف ساختن چند فيلم از مجموعه «هري پاتر» با پنج ميليارد و ۳۴۰ ميليون دلار پنجمين فيلمساز موفق تاريخ است و كريستوفر نولان (كارگردان سه‌گانه «شواليه تاريكي») با چهار ميليارد و ۷۵۰ ميليون دلار در رده ششم قرار دارد. رابرت زمكيس، تيم برتن و كريس كلبموس فيلمسازان چهار ميليارد دلاري اين فهرست هستند و ريدلي اسكات هم در كمال شگفتي با سه ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار روي پله دهم نشسته است.

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!