آشنایی با آرای ولادیمیر پراپ


آشنایی با آرای ولادیمیر پراپ

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – نوشته نیل مکدونا* – ترجمه یونس شکرخواه:
ولادیمیر پراپ (تولد ۱۸۹۵، مرگ ۱۹۷۰) فولکلوریست و دانشجوی ادبیات روسی بود.

 ولاديمير پراپ (Vladimir Yakovlevich Propp) در کتابش، ریخت‌شناسی قصه‌های فولکور که نخستين بار در سال ۱۹۲۸ منتشر شد، ژانر داستان عاميانه را با اشاره به نقش‌هاي شخصيت و واحدها يا وظايف و کارکردهاي روايي تکرار شونده که در سراسر جان مشابه هستند، تعيين کرد.

گروه‌هاي شخصيت‌ها، بعداً در واحدهاي روايي شرکت مي‌کنند تا يک داستان را شکل دهند. با اين حال اين تجزيه و تحليل به شدت رسمي و مربوط به همزماني، امکان طبقه‌بندي شخصيت‌هاي مکرر در داستان‌هاي عاميانه را در فهرستي بين‌المللي فراهم مي‌کند.

محققان سينما از تجزيه و تحليل صرفي پراپ براي درک ساختار روايي سينما استفاده کرده‌اند.

با اين حال اين داستان‌ها، که آن‌قدر تجزيه و تحليل شده بودند، موقعيت و ظرايف خود را از دست دادند؛ نکته‌اي که کلود لوي اشتراوس در دهه شصت از آن انتقاد کرد.

پراپ در واقع شکل‌گيري تاريخي و استفاده از چنين داستان‌هايي را در جلد دوم کتاب خود با عنوان ريشه‌هاي تاريخي قصه‌هاي پريان، که به عنوان بخش نهايي ساخت‌ واژه شروع کرد و در سال ۱۹۴۶ به صورت نسخه‌اي ناکامل در شوروي منتشر شده بود، بررسي کرده بود. اين کتاب مدتي بعد به ساير زبان‌هاي اروپايي ترجمه شد. او در اين کتاب سيستم رسمي کار قبلي خود را به ريشه‌هاي داستاني عاميانه در آداب و مراسم تاريخي و تفسير و تعبير مربوط به قوم‌نگاري پيوند مي‌دهد.

 GARY McDONOGH*

منبع: همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
بدون رای!